RECOMMENDED // THIS WEEK

Slow Club

Slow Club

Rough Trade East & 100 Club – Monday 14th July

The development of Slow Club over the years has been an absolute joy to witness, and as soon as we heard their new album, ‘Complete Surrender’, there wasn’t a doubt in our minds we wanted them on our cover.  It’s a wonderful record, and a huge statement of intent from the duo, and what better way to celebrate than with two gigs on one evening on release day? First off, a 7pm free show at Rough Trade East and then off to the 100Club for a night that is sure to feel triumphant, spectacular and a ton of fun. You couldn’t keep us away from either of them.

Get Tickets

FULL LISTINGS

TUESDAY 8th JULY

Manic Street Preachers – Rough Trade East (Free – 7pm)

Guardian Alien // Don’t Argue // Curling Hands – Power Lunches

Strange Coast // Froth // Bottler // Tempests – Windmill Brixton

Jay Brown // Fatherson // Nick Hakim // Misty Miller – The Social (Free)

The Bronx – Oslo (Sold Out)

Human Hair // Tricot // Cyril Hahn (DJ – Latenight) – Madame JoJo’s (White Heat)

Twin Atlantic // We Are Scientists – The Hospital Club (Win Ticket)

Luka // Francis Redman – Birthdays (Free)

WEDNESDAY 9th JULY

Saint Motel – The Lexington

Big Cosmos // Strange Cages // Frankie Foreman – The Old Blue Last (Free)

Phonophobes // Storms // The Night Jars – Sebright Arms

Mat Zo – The Nest

Cold In Berlin // Aztral Playns – Power Lunches

Karin Park // Leon Else // The Slow Revolt – Hoxton Bar & Kitchen

Sweet Baboo – The Waiting Room

Fresh Dixie Project // Sway Clark II // Twin Wild – Notting Hill Arts Club

Deep Hum // Anto Dust – The Social

Conor Oberst //Dawes – KOKO (Sold Out)

The Bronx – Oslo (Sold Out)

Mr Hudson – 100 Club

D.D Dumbo – Chat’s Palace

Rhodes – Platform

Icarus // Kieran Hebden DJ – Plastic People

Avec Sans – Birthdays

Albert Albert // Lust // Vant – The Shacklewell Arms (Free)

THURSDAY 10th JULY

The Celientele // Birdie // The Would-Be Goods – The Lexington

The Bots // Get Inuit – The Old Blue Last (Free)

Gulp // Great Ytene – The Shacklewell Arms

Thee Ahs // Flemmings // Chorusgirl – Sebright Arms

Matthew & Me // The Sea & I // Meadowlark – Hoxton Bar & Kitchen

Blank Spaces // Dubka – The Waiting Room

Liu Bei – Servant Jazz Quarters

Austra // Blue Hawaii // Maxixe – Oval Space

Kagoule // Spoilers // The Pearl Hearts – The Garage

Gum Takes Tooth // Sly & The Family Drone – Cafe Oto

Daughter // D.D Dumbo – Somerset House

NYPC // Karin Park – Kopparberg Urban Forest (Free)

FRIDAY 11th JULY

Atomic Suplex // Love Buzzard // The Kneecaps – Power Lunches

The Mariner’s Children // Passport to Stockholm – Hoxton Bar & Kitchen

Autobahn – The Dalston Victoria

Caitlin Rose // Los Colognes – Union Chapel

Lunch Money // Meltybrains? – Servant Jazz Quarters

Jack Beats // DJ Craze // Woz // Bailey // Stealth – Fabric

Boys // We Cut Corners – Barfly

Hall & Oates // Longfellow – Eventim Apollo

Hypnotic Brass Ensemble – 229

Eminem // Odd Future – Wembley Stadium

Birdeatsbaby – The Macbeth

King Khan & The Shrines – Hoxton Blues Kitchen

Sean McGowan // Misty Miller – Kopparberg Urban Forest (Free)

Lola Colt // Moksha Medicine – The Shacklewell Arms (Free)

SATURDAY 12th JULY

Mademoiselle // Crash Island // Rouge – The Lexington

Jackmaster – XOYO

Teeth of the Sea // Cosmic Dead – Corsica Studios

West of the Sun // Slydigs – Queen of Hoxton

Sons of Merrick // Ten Foot Wizard // Wizard Fight – The Black Heart

Mixhell // Attaque //D/R/U/G/S // Fé // Astro Zu – KOKO

Andy Blake – Oslo

Theo Parrish // Amp Fiddler // Akwasi Mensah // Duminie DePorres // Myele Manzanza – Barbican

Eminem // Odd Future – Wembley Stadium

Superfood // The Black Tambourines // The Magic Gang // Tess Parks // Oxbow Lakes // Oscar // Palm Honey // Pix – The KPH

Misty Miller // King T.V – Windmill Brixton

SUNDAY 13th JULY

Tail Feather // Blonde Bunny // Dirty White Fever // Pink Lizards – The Lock Tavern (Free – 3pm)

Ghostface Killah – Scala

The Cat Empire – Somerset House

Sailor & I // Dagny // Kate Miller – Kopparberg Urban Forest (Free)

MONDAY 14th JULY

Acollective // The Travis Waltons // The Lottery Winners – Birthdays (Free)

Skinny Girl Diet // Art Trip and The Static Sound // Puffer – The Old Blue Last (Free)

Slow Club – Rough Trade East (Free – 7pm)

Theo Parrish – The Forum

Slow Club – 100 Club

Kelis – Somerset House

Stu Larsen – St Pancras Old Church

Youth // Attu // Black Coral Grove – The Waiting Room