RECOMMENDED // THIS WEEK

James Holden web

James Holden // Polar Bear

Electric Brixton – Sunday 15th November

Seeing James Holden live is an incredible experience, bringing with him his intriguing homemade instruments, his band, and of course, some saxophone, bringing his music to life and making it more approachable than ever. This gig marks the last of his The Inheritors shows, so there really is no better time to see him.

Buy Tickets

FULL LISTINGS

TUESDAY 10th NOVEMBER

Money // Tony Volker – The Lexington

Man Made // New Carnival // Leave The Planet – The Old Blue Last (Free)

Field Studies // Etches // Grim Disco – The Shacklewell

Jahkoy // Tom Walker – Birthdays

Leisure – Sebright Arms

Loyle Carner – Corsica Studios (Sold Out)

Michael Rault // Our Girl // Theo Verney – The Victoria

Dan Andriano of Alkaline Trio – Dingwalls

Bradford Kid // Lady Skins – Windmill Brixton (Free)

Ekkah – Moth Club

Ms Mr // Romans – Electric Brixton

Cameron AG // The Prettiots – The Social (Free)

The Neighbourhood – Heaven

The Zombies // Josh Flowers & The Wild – O2 Forum

Stealth – Servant Jazz Quarters

Ella Eyre – O2 Academy Brixton

ILK // Hanna – The Finsbury

Mystery Jets – ICA

The Milk // Sample Answer – Scala

The Wainwright Sisters // Martha Wainwright – St Stephen’s Church

Samantha Crain – The Forge

Lusts // Britain – Electrowerkz

WEDNESDAY 11th NOVEMBER

Elle Exxe // Hannah Lucia // Ariana And The Rose – Birthdays

Bill Ryder Jones – The Lexington

Warm Brains // Graceland – The Old Blue Last (Free)

Juan Atkins – XOYO

Jenny Hval // Sasha Siem – Hoxton Bar and Kitchen

Dinosaur Pile-Up // Traams – The Dome

Creepyneighbour // JayetAl // Privacy Sounds – Windmill Brixton

Oscar // Kero Kero Bonito – Moth Club

Jamie Woon // Jono McCleery – Scala (Sold Out)

Houdini Dax // Sugarmen – The Social

The Arcs – O2 Forum

Satellite Stories – The Boderline

Mike Waters – Servant Jazz Quarters

Nicolas Godin // Meilyr Jones – Oval Space

Blondes – The Pickle Factory

Shannon and the Clams – Oslo

Misty Miller – 100 Club

Patrick Watson – Islington Assembly Hall

Ultimate Painting – Bethnal Green Working Men’s Club

Tala – ICA

The Districts // Demob Happy – Electric Ballroom

Dan Croll – Hoxton Hall (Sold Out)

Mac McCaughn – The Courtyard

THURSDAY 12th NOVEMBER

GRiZ – Birthdays

Asylums // Feverist // Moats – The Lexington

Day Wave // Ulrika Spacek – The Old Blue Last (Free)

Kelley Stoltz – The Shacklewell Arms

Tropic Of Cancer // Shift Work – Corsica Studios

Bill Ryder Jones – Rough Trade East (Free – 7pm)

Ady Suleiman – Hoxton Bar and Kitchen

Tuff Love – The Victoria

The Dreaming Spires // The Hanging Stars – Windmill Brixton

Fran Lobo // Absent Average // Halfpenny Pass – The Lock Tavern (Free)

Tove Lo // Jarryd James – O2 Shepherds Bush Empire

Prides // Fatherson – KOKO

Lawrence Taylor – Servant Jazz Quarters

Model Village // Landshapes // We Used To Make Things – O2 Academy Islington

Alex G – O2 Academy Islington

Mo Kolours – The Pickle Factory

Sam Lee – Oslo

Legends of Country // The Magic City Trio – Barfly

Jesus Jones – The Garage

Basheba // Delaire – The Garage

Wild Palms // Ogla Bell – Ace Hotel

Scarlett Parade // Secret Party – The Finsbury (Free)

Sons of Kemet – Richmix

Teeth Of The Sea // Anonymous Bash – London Fields Brewery

Kurt Vile – Electric Ballroom (Sold Out)

John Grant // Holly Macve – Eventim Apollo

Julia Holter – Islington Assembly Hall

Ty // Mr Thing – Jazz Café

Allman Brown // Oh Sister – Courtyard Theatre

FRIDAY 13th NOVEMBER

Dawn of Midi // Rival Consoles // Douglas Dare – Village Underground

GRiZ – Birthdays

Sheer Mag // Sauna Youth – The Lexington (Sold Out)

Birdskulls // Broadbay // Tourists – The Old Blue Last (Free)

Johnny Foreigner // Doe // Nudes – The Shacklewell Arms

Traams – Rough Trade East (Free – 7pm)

Meatraffle // Tetine // Madonnatron // Flame Proof Moth – Windmill Brixton

Will Tramp – Moth Club

Love Buzzard // Ghost Car – The Lock Tavern (Free)

San Fermin // Farao – Union Chapel

The Bug // Congo Natty // Mala – Electric Brixton

The Other // Al B Damned – Boston Music Room

Postaal // Day Wave – KOKO

The Orb // Dave DK – Oval Space

Roman Flugel // Daniel Avery // In Aeternam Vale – Fabric

Rolo Tomassi // John Coffey – Oslo

Fuzzbox – 100 Club

Suede – Roundhouse

Lawson // Pete Gardiner – The Garage

Hidden Orchestra – St John at Hackney

The Necks – Cafe Oto

SATURDAY 14th NOVEMBER

Father // Abra – Village Underground

The Fin // Jack Rosies – Birthdays

St Pierre Snake Invasion // Baby in Vain // Rad Pitt – The Old Blue Last (Free)

Brideshead // The Haywains // The Proctors // Zipper // Alpaca Sports – Sebright Arms

Busy P B2B Brodinski – XOYO

Étienne de Crécy // Grainger – The Nest

Mike Skinner & Murkage Dave – The Waiting Room

Keep Razors Sharp // Dead Coast // The Whig Whams – The Victoria

Anika – Moth Club

Fidlar // Bully // Vant – O2 Forum

Loco Dice // Point G // Caleb Calloway // Terry Francis – Fabric

Admiral Fallow – Oslo

Suede – Roundhouse

Skindred // Yashin – O2 Academy Brixton

The Necks – Cafe Oto

Haiku Salut // Camden Voices – Union Chapel (Free – 12pm)

SUNDAY 15th NOVEMBER

Demi // James Puentes – Hoxton Bar and Kitchen (12pm)

Russell Haswell // Helm // Not Waving – The Victoria

The Powers Band – Windmill Brixton

Beverly – The Lock Tavern (Free)

James Holden // Polar Bear – Electric Brixton

Julia Kent – Servant Jazz Quarters

B. Traits // Giles Smith – Oval Space

Light You Up // WSTR // Beaumont – Barfly

The Necks – Cafe Oto

MONDAY 16th NOVEMBER

Hermitude – Birthdays

Ryan O’Reilly – Sebright Arms

St Tropez – The Old Blue Last (Free)

Ddark // Ashton Russell – Hoxton Bar and Kitchen

Marianne Dissard // Hobbled // A. Dyjecinski – Brixton Windmill

Younghusband // Grimm Grimm – Moth Club

Brandon Flowers – O2 Shepherds Bush Empire (Sold Out)

Yacht – Oslo

Joey Bada$$ – Roundhouse

Amateur Best // Fufanu // Willie J Healey // Nadia Nair – Barfly

New Order // The Horrors – O2 Academy Brixton

Delaire // Revilo – The Finsbury

The Necks – Cafe Oto

Francis Lung – St Pancras Old Church

Baauer // S-Type – XOYO

Zylaroo // Alice Jemima – The Social

The Besnard Lakes // Dearbhla Minogue – The 100 Club