RECOMMENDED // THIS WEEK

caribou

DALSTON MUSIC FESTIVAL

Various, Dalston // Saturday 11th July

Dalston once again provides the centre to another fantastic festival, putting its many venues to good use with a line-up of loud, guitar sounds next to some of our favourite dance names (including the likes of Daphni). With an outdoor stage in Gillett Square we can’t wait to wander through the day seeing the likes of Rozi Plain, Fimber Bravo, Laetitia Sadier then dance the night away with Phonica, NTS and more providing the soundtrack. The music, and the fun, is non-stop for 18 hours, all for only £15, we’ll welcome this addition to the festival calendar with open arms.

Buy Tickets

FULL LISTINGS

TUESDAY 7th JULY

Pearls Negras // Girli – Birthdays

Hotei – The Lexington

Tigercats // The Smittens // Owl & Mouse – The Shacklewell Arms

Lucy Rose – Rough Trade East (Free – 7pm)

Oh Sister – Power Lunches

Jamie Joseph // James Wolf – Hoxton Bar and Kitchen

Nova Twins // MoD – The Waiting Room

Datsun Cherry & The Nunhead Folk Circle // Popskull // Ceri James – Windmill Brixton

Broken Hands // Jakil // Albert Gold – The Social (Free)

Kins – Servant Jazz Quarters

Little Boots – Oslo

Interior Castle // Jess Reed – The Finsbury

EMA – Barbican

Public Service Broadcasting – BFI (Sold Out)

Emma Tricca // Jason McNiff // TPS – The Mucky Pup (Free)

WEDNESDAY 8th JULY

Whilk and Misky – Birthdays

Martin Luke Brown – The Lexington

Snowapple // Emile Bernard – The Old Blue Last (Free)

Beyond Pink // Efialtis // Frau – The Shacklewell Arms

Le1f – The Nest

Billie Black – The Waiting Room

Meilyr Jones – The Victoria

Nothing But Theives // Twin Wild // Black Foxxes – The Dome

Jonah Matranga – The Borderline

Red River Dialect // Jack Kindred Boothby – Servant Jazz Quarters

Emilie Nicolas – Oslo

Groundation // Dojo – The Garage

Die! Die! Die! – London Fields Brewhouse

John Metcalfe – St Pancras Old Church

Seeds of Doubt // Giant Burger // Dead Arm – New Cross Inn

THURSDAY 9th JULY

Warmhammer // Thee MPVs // Ice Baths – The Old Blue Last (Free)

Madonnatron // One (wo)man Destruction Show – The Shacklewell Arms

Kone // Elle Mary & The Bad Men – Power Lunches

Little Grim // The Hacienda // The Limited // Napalm Betty – Hoxton Bar and Kitchen

Charles Howl – The Victoria

King Gizzard and the Lizard Wizard // Hooton Tennis Club – Scala

Soft as Snow // Harmergeddon – Servant Jazz Quarters

Groundation // Shanty – The Garage

Deco Ensemble – Purcell Room

Chromeo // Odesza – Somerset House (Sold Out)

Gabrielle Aplin – Wilton’s Music Hall (Sold Out)

Suicide – Barbican (Sold Out)

Roosevelt // Micachu // Tirzah // Lxury – Electrowerkz

Demdike Stare // Michael England – Barbican

Bear Skin // Monroze // Hejira – New Cross Inn

Georgia – Electrowerkz (moved to July 21st)

FRIDAY 10th JULY

Black Coffee – Village Underground

Elhae // 11:11 // Trixx // Maximbady – Birthdays

Strange Fruit // Afterbloom // Dark Willow – The Lexington

The Death of Pop // Wild Cat Strike // White Giants – The Old Blue Last (Free)

Rats on Rafts – The Shacklewell Arms

Mother // Peter Cat – Sebright Arms

Lindstrom // Lemmy Ashton – The Nest

Hygiene // Primetime – Power Lunches

Mujeres // Thee MVPs // Kit Trigg – Hoxton Bar and Kitchen

Ashworth – The Waiting Room

Phobophobes // Dogfeet // Fred // DOLLS – Windmill Brixton

DMZ – Electric Brixton

The Magic Gang – Boston Music Room

Trampolene // Freedom Fry – KOKO

Tom Smith // Rachel Jane – The Borderline

Mefjus B2B Ed Rush // Kasra B2B Foreign Concept // Emperor B2B The Upbeats // Loxy B2B // Ink // Maztek – Fabric

Let’s Wrestle – The 100 Club

Black Casino and the Ghost // Montmarte – The Finsbury

Lonelady // Wrangler – Barbican

SATURDAY 11th JULY

Dalston Music Festival: Daphni // Funkineven // Fimber Bravo // Rozi Plain // Lætitia Sadier // le volume courbe VS Grimm Grimm & loads more – Dalston

Pink Noise Party // Mohit // Dolls – The Lexington

The Naturals // Phobophobes // Warm Brains – The Shacklewell Arms

Bicep // Jacques Greene // Justin Strauss – XOYO

Isaac Tichauer // Grainger – The Nest

Uncanny Valley // Wild Daughter – The Waiting Room

Cobblestone Jazz // D’Julz // The Mole // Terry Francis // Frank & Tony – Fabric

Dark Sky – Oslo

Underwater Hotel Scene // Red House Glory – Barfly

King Korea // Secateurs // Rad Fru – The Finsbury

The Spook School // Playlounge – Tooting Tram and Social

Archie Bronson Outfit // The Wharves – Bussey Building

Kagoule // Gwilym Gold – Second Home (Free RSVP)

Martin Creed – Barbican

The Big Moon // FVC // The Foetails – The Old Blue Last (Free)

SUNDAY 12th JULY

Krista Papista // Smoking Clones // Ya Ya Bones – Birthdays (Free)

Younghusband – The Shacklewell Arms

Luis Flores // Kontort – Corsica Studios

Keel Her // Our Girl // Alex Chilltown // Lull // Sad Culture // Finish Flag – The Lock Tavern (Free)

Nocturne // RobinPlaysChords // Legends of the Whitnash State Circus – Servant Jazz Quarters

Tim Finn – Bush Hall

Anvil – O2 Academy Islington

MONDAY 13th JULY

Raury // Jay Prince – Village Underground

Prawn // Highsights – The Old Blue Last

Zola Blood – Servant Jazz Quarters

Chastity Brown – the 100 Club

D’Angelo – Roundhouse

Nakisha Esnard // Paul Noels – The Finsbury

Roxette – The O2

Okay Kaya – The Waiting Room

Public Enemy – Rough Trade East (Free – 6.30pm)