RECOMMENDED // THIS WEEK

cairobi

Cairobi // William Arcane

Second Home (Free – RSVP) – Saturday 4th July

East London venue Second Home and our friends at Eat Your Own Ears are coming together this summer for a series of shows to celebrate new music. Tickets are free and give you the option to donate to charity, this week sees the wonderful textured sounds of Cairobi take to the stage with support from William Arcane’s beautiful electronic soundscapes.

Get Ticket

FULL LISTINGS

TUESDAY 30th JUNE

Slowcoaches – The Old Blue Last (Free)

Feldspar // Actor – Sebright Arms

Axes // AK/DK // Moon Gangs – Corsica Studios

Arndales // Claw Marks // The Bodies – Power Lunches

Juck Juck GRUNZIE // Meatraffle // Primordial Soup – Windmill Brixton

Gavin James // Meadowlark // Rebecca Clements – The Borderline

Adam Wedd – Servant Jazz Quarters

Godspeed You! Black Emperor // Beak> – Roundhouse

Cuzn // The Sticklers // Paul Noels – The Finsbury

Hozier – The Forum

Sea of Bees // Story Books – St John on Bethnal Green

Trembling Bells – Cafe Oto

Los Lobos // The James Hunter Six – Brooklyn Bowl London

Mini Mansions – Oslo

WEDNESDAY 1st JULY

iLL BLU with James Morrison – Birthdays

Rejjie Snow – The Old Blue Last (Sold Out)

Submotion Orchestra // Tom Prior // Henry Green – Kopparberg Urban Forest (Free)

White Eskimo // Secret Company – Hoxton Bar and Kitchen

Tokio Myers // Darkly – The Waiting Room

Tara Pryia – Dalston Victoria

Broncho – Dingwalls

Misty Miller // Puma Rosa – Notting Hill Arts Club

Bad Breeding // The Bodies – The Social

Fran Lobo – Servant Jazz Quarters

Larkin Poe – The 100 Club

Aosoon – Tooting Tram and Social

Trembling Bells – Cafe Oto

Tinie Tempah // Flawless – Troxy

THURSDAY 2nd JULY

Robert Delong – Birthdays

Johnny Ashby // Katey Brookes // Paul Adams – The Lexington

Denzel Curry – The Old Blue Last

Slow Club // Ekkah // Youth Club – Kopparberg Urban Forest (Free)

Tired Arms // Super Squarecloud – Sebright Arms

Cosmo Sheldrake – XOYO

Broken Hands – Power Lunches

Eric Hutchinson – Hoxton Bar and Kitchen

Early Ghost – The Waiting Room

Bearskin // HNTR // Blank Bibles – Victoria Dalston

Venus Envy – Windmill Brixton

Juliette Ashby – Servant Jazz Quarters

The Milk // Ryan O’Reilly – Oslo

John Garcia // Elder & Mos Generator – The Garage

The 150 Friends Club – The Finsbury

Ambassadeurs // Maths Time Joy – Concrete Space

Vessel // Killing Sound – Rich Mix

Gengahr – Rough Trade East (Free – 7pm)

FRIDAY 3rd JULY

Blawan // Pariah // Shiga // CSGRV – Village Underground

Hippo Campus // Lion Bark – The Lexington

The Sidekicks // Great Cynics – The Old Blue Last

D.K. & Zaltan // Danny P // Ashton Holland – The Waiting Room

Acid Mothers Temple & The Cosmic Inferno // Flamingods // Sly & The Family Drone – The Dome

SLEAZE // Jackson Reid Briggs // ESE Music – Windmill Brixton

Trampolene – KOKO

Ben UFO // Pearson Sound // Pangaea // Surgeon // Legowelt – Fabric

Lois & The Love // Chinese Missy // Crash Island – Barfly

Kubalove // Malpas // Moonlands – The Finsbury

Shiva Feshareki // Factory Floor // Haroon Mirza – Barbican

Savage Nomads // Asylums – St Moritz

John Metcalfe – National Portrait Gallery (Free)

SATURDAY 4th JULY

Ten Benson // Bad Guys // One Man Destruction Show – The Lexington

Bass Clef // Sinah // Night Games // Swoon – The Old Blue Last (Free)

Bicep – XOYO

Neil Barnes DJ – Rough Trade East (Free – 7pm)

Whistlejacket – The Waiting Room (Free)

Piney Gir // Rodney Branigan // Player Piano – Union Chapel (Free – 12pm)

Ahab // Esoteric // Darkher – Boston Music Room

The Moscow Trip // Get Ready For Yeti – The Borderline

White Boy // Shiners – The Macbeth

Monoloc // Locked Groove // Woo York // Somne – Oval Space

Craig Richards // Jamie Jones // The Revenge // Giles Smith // James Priestley – Fabric

NOFX // Alkaline Trio – O2 Academy Brixton

Love L.U.V. // The Neighbourhood Strange – The Finsbury

AC/DC – Wembley Stadium

Cairobi // William Arcane – Second Home (Free – RSVP)

Calling Festival: Noel Gallagher’s High Flying Birds // Modest Mouse // Ryan Adams // The Hives // Echo & The Bunnymen – Clapham Common

Great Ytene // H Grimace // Parakeet – The Shacklewell Arms

SUNDAY 5th JULY

Slow Magic – Birthdays

Ms Dynamite – Kopparberg Urban Forest (Free)

Rosseda // Breast // Jack Ellister – Windmill Brixton

The Jesus and Mary Chain // Bardo Pond – Roundhouse

NOFX // Alkaline Trio – O2 Academy Brixton

Stephen Langstaff – Surya

MONDAY 6th JULY

Giraffage // Et Aliae – Birthdays

Piney Gir // Catenary Wires // Cosines – The Lexington

Hydrogen Sea – The Old Blue Last (Free)

The Holydrug Couple – Sebright Arms

Ezra Furman – Rough Trade East (Free – 7pm)

Snob // Gloss Rejection // Dregs – Power Lunches

Hidden Charms – The Waiting Room

Matt Owens // The Hoo Haa’s // JD Smith – Windmill Brixton

Carnival Youth // The Bloom – The Lock Tavern (Free)

Fairchild – Servant Jazz Quarters

Hartheim // Scarlet Rascal – Barfly

Gideon Conn // Michael Baker – The Finsbury

The Proper Ornaments – The Shacklewell Arms