RECOMMENDED // THIS WEEK

Georgia

Georgia // Tirzah

Corsica Studios – Wednesday 7th October

It feels like we haven’t stopped shouting about how great Georgia is this year, her odd pop sound wrapped in all kinds of influences with percussion always at its heart, driving each track. Mixing the organic and electronic elements with ease, there’s a arrogance and swagger to her sound that completely has us hooked. With Tirzah supporting too, this is a show not to be missed.

Buy Tickets

FULL LISTINGS

TUESDAY 6th OCTOBER

Sami Switch // Etham – Birthdays

Heyrocco // Cheap Meat – The Old Blue Last

Pinkshinyultrablast // Fever Dream – XOYO

Nova Heart – Rough Trade East (Free – 7pm)

Treetop Flyers // Ajimal – Hoxton Bar and Kitchen

Malka – The Waiting Room

ELY – The Victoria

The Parrots – Moth Club

Baby Strange – Boston Arms Music Room

Jack Cheshire – Servant Jazz Quarters (Sold Out)

Little May // Cockoo Lander – Bush Hall

Girl Band // Prom – 100 Club (Sold Out)

Kimberly Anne – Barfly (Sold Out)

Ball Park Music – The Garage

Lilies on Mars – Electrowerkz

Little Big Town – Brooklyn Bowl

WEDNESDAY 7th OCTOBER

Stanley Brinks // The Wave Pictures – The Lexington

Leave The Planet // Avante Black – The Shacklewell Arms

Georgia // Tirzah – Corsica Studios

The Wands – The Waiting Room

Shopping // Joey Fourr // Good Throb – The Victoria

Gin Wigmore // Mike Dignam – Dingwalls

The St Pierre Snake Invasion // I Cried Wolf // Frauds – Windmill Brixton

Huntar // Elohim // Mendoza – Notting Hill Arts Club

Adam Barnes // Chris Ayer // Joe Keogh – The Social

Eliza and the Bear – KOKO

Lonelady – Heaven

Frances – Servant Jazz Quarters

Born Ruffians // Fossa – 100 Club (Win Tickets)

Walk Off The Earth // Scott Helman – Roundhouse

Alexander // Slowlights – Barfly

October Drift // Bete Noire – The Garage

Shocking Pinks // Popstrangers – Sebright Arms

Arctic Lake // Chi – St Pancras Old Church

Mercury Rev (Acoustic) – Rough Trade East (Free – 7pm)

Elle King – Electrowerkz

Rozi Plain // Bamboo – St John on Bethnal Green

Raglans – The Islington

Grimm Grimm // Talmont – New Cross Inn

THURSDAY 8th OCTOBER

Tara Priya // Rebecca Clements // Esther Joy Lane – Birthdays

Rose Elinor Dougall // Eyes of Others – The Lexington

Flies+Flies // Funktionslust – The Old Blue Last

Lola Colt // Deadpan Interference – The Shacklewell Arms

Black Butter 5th Birthday – XOYO

The Pretty Things – Rough Trade East (Free – 7pm)

Blaenavon – The Waiting Room

Love Camp // New Star Gazers – The Victoria

Gengahr // Cash + David // Puma Rosa – Scala

Raleigh Ritchie – Electric Brixton

Beach Baby – Boston Arms Music Room

Rae Morris – O2 Shepherds Bush Empire

Romare // Clap Clap – Oval Space

Carl Cox // Jon Rundell – Fabric

Kimberly Anne – Barfly

Girl Friend // Big Tears – Ace Hotel

The Tamborines // O. Chapman // High Safari – The Finsbury

The Actions // Pocket Money – Surya

The Lemonheads // Sebadoh – Indigo O2

Xiu Xiu – St John at Hackney Church (Sold Out)

The Black Tambourines // Spoilers // B-Movie Thieves – New Cross Inn

Volkova Sisters // Ghost Car – The Macbeth

FRIDAY 9th OCTOBER

Max Cooper // Aidan Doherty // Throwing Snow – Village Underground

Delta Sleep // Olympians – Birthdays

Piano Wire // Afterbloom – The Old Blue Last (Free)

The Bodies // Prison Whites – The Shacklewell Arms

John Grant – Rough Trade East (Free – 6.30pm)

Emmecosta // Deafkid – Hoxton Bar and Kitchen

worriedaboutsatan // Capac – The Lock Tavern (Free)

Rhodes // Tenterhook – KOKO

DBFC // Lyger – KOKO

Gaz Coombes // Kins – The Forum

Wiley // Logan Sama // Elijah // DBridge // Skeptical // Loxy – Fabric

Mallory Knox // Set It Off // The Xcerts – Roundhouse

Bare Hunter // Get Your Gun // The Night Jars – The Garage

Racing Glaciers // Bloodflower – The Garage

Peace // Splashh // Yak – O2 Brixton Academy

Evans The Death // Sisters // Grubs // /Please/ – The Finsbury

Nozinja – Stour Space

Hey Colossus // Kogumaza // Lower Slaughter – Electrowerkz

Asian Dub Foundation – Electric Brixton

SATURDAY 10th OCTOBER

Department M // Them Things – Birthdays

My Sad Captains // Grass House // Great Ytene – The Lexington

Dead Coast // Loaded // Twin // Electric Discharge Machine // Egyptian Blue // Afterbloom – The Shacklewell Arms

Busy P // Boys Noize – XOYO

Blitz Kids – The Dome

Slowgun // BRUJA // smallgang // Monster Island // Molasses // Echolocation // Former Utopia // MJ Hibbett // Capt.Lovelace // Splintered Man – Windmill Brixton

Secret Fix // Arthur Gun // Bête Noire // Beds In Parks – The Lock Tavern (Free)

Bondax and Friends – KOKO (Sold Out)

Amber Leaves // Buffalo Cartel – The Borderline

Hackney Wonderland: Dutch Uncles // The Sunshine Underground // To Kill a King // Eugene McGuinness – Various, Hackney

Nina Kraviz // Bjarki // Exos // Joseph Capriati // Terry Francis – Fabric

Low // Two Gallants – Roundhouse

Will Robert // Howard Rose // Tim De Graaw – Barfly

Menswe@r – The Garage

Circa Waves // Rat Boy – O2 Academy Brixton

Alexis & The Brainbow // Reykjavik Kids – The Finsbury

Denai Moore – Kensington Roof Gardens

Justin Robertson DJ – Rough Trade East (Free – 3pm)

SUNDAY 11th OCTOBER

The Little Unsaid // Southfields String Quartet // Tobias Ben Jacob – The Lexington

Charlie Barnes // Pile of Clothes – The Old Blue Last (Free)

Rony Trio – Servant Jazz Quarters

God is an Astronaut – O2 Islington Academy

Kyary Pamyu Pamyu – Roundhouse

Fall Out Boy // Matt & Kim – Wembley

Broken Water // Snob // Gloss Rejection – Power Lunches

MONDAY 12th OCTOBER

Sales – Birthdays

Polo // Actor // Beach Season – The Old Blue Last (Free)

Hunck // Goddamn Nobody // Sleepovers – The Shacklewell Arms

Sax Ruins // Richard Pinhas – Corsica Studios

Red House Glory // Judas // Cellars – Hoxton Bar and Kitchen

Olah Bliss // 3OW – The Borderline

Astpai // Break-ups // Going Away Party // Harker – The Macbeth

Jim Jones And The Righteous Mind – Oslo

Nele Needs a Holiday – The Finsbury

Fall Out Boy // Matt & Kim – Wembley